Obilježavanje Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta s ambasadorima Europskog parlamenta iz Bugarske, Rumunjske i Hrvatske

Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta obilježava se 27. siječnja, na dan oslobođenja koncentracijskog logora Auschwitz-Birkenau, simbola stradavanja židovskog naroda, ali i svih ostalih žrtava nacističkog režima, tijekom Drugog svjetskog rata. Učenici 3. a i 4. b razreda Srednje škole Konjščina taj su važan datum obilježili suradnjom s nacionalnim i međunarodnim partnerima u okviru EPAS projekta Down EU Avenue.

Slika preuzeta s https://novosti.hr/dan-sjecanja-na-holokaust/ 30.1.2023.

Suradnja se sastojala od nekoliko aktivnosti koje je osmislila, i u zajedničkom dokumentu podijelila, nastavnica Ivana Opačak iz EPŠ Slavonski Brod.

Učenici su prvo, s nastavnicom Violom Karajić, tijekom nastave Engleskog jezika gledali i komentirali film Europa, Europa nakon čega su svoje dojmove o pogledanome iznijeli u zajedničkom Padletu.

Lucija Šiftar je promišljala o različitim shvaćanjima vjere i prisjetila se scene u kojoj se krši pravo na slobodu govora zaključivši kako je ono u današnjem svijetu ipak znatno zaštićenije.

Nikola Plašć je naglasio kako je vrijeme holokausta najgore razdoblje u 20. stoljeću obilježeno nasiljem i raznim oblicima kršenja ljudskih prava.

Patrik Delija usredotočio se na to kako rat utječe na djecu istaknuvši da im oduzima pravo na mirno djetinjstvo i ostavlja cjeloživotne ožiljke.

Patrik Mutak filozofski je promislio o antisemitizmu i načinima manipulacije masama.

Nakon komentiranja isječaka iz filma, koji ukazuju na kršenje ljudskih prava, učenicima je ponuđen i kreativan izazov. Mogli su, naime, odabrati jedan od dvaju zadataka izražavanja – pisanja pjesme na temelju tematskih riječi iz lirskog ostvaraja Butterfly židovskoga pjesnika Pavela Friedmana (smrtno stradalog tijekom boravka u logoru) ili oblikovanja blackout poezije temeljene na dnevničkim zapisima Anne Frank (šesnaestogodišnje židovske žrtve holokausta) ili nekog drugog teksta vezanog za temu. Izazov su prihvatili učenici Patrik Mutak, Nikola Plašć, Filip Lukovnjak Rihtarić, Nikola Hanžek i Karlo Sviben i na satima Politike i gospodarstva, s nastavnicom Marijom Brkić, i Hrvatskog jezika, s nastavnicom Martom Hajster, stvorili zaista inspirirajuće stihove.

Uz ovakvu osviještenost, ovakva zrela promišljanja i ovakve pozitivne poruke onih na kojima svijet ostaje, imamo se pravo nadati da se mučna kršenja ljudskih prva, kakva su se tijekom holokausta svakodnevno događala, više neće ponavljati.

objavio: Marta Hajster   datum: 30. 1. 2023.