Dan Europe

U ponedjeljak, 9. svibnja, kao škola ambasador Europskog parlamenta (EPAS), pozvani smo na proslavu Dana Europe. Imali smo čast obilježiti taj dan s drugih 25 EPAS-ica na okupljanju u Zagrebu u prostorijama Wespa Spacesa. Susret su organizirali Ured Europskog parlamenta u Hrvatskoj i Predstavništvo Europske komisije u Hrvatskoj.

Druženje je trajalo cijeli dan, od podne do 21 sat, dijelom u fromalnom, a dijelom u neformalnom tonu.

Našu su školu predstavljali juniori ambasadori Nikola Plašć, Nikola Hanžek, Patrik Mutak, Filip Lukovnjak iz 3. B razreda te Dora Grofelnik i Lucija Šiftar iz 2. A razreda i seniorke ambasadorice Barbara Pluščec i Dijana Pintarić.

Nakon neformalnog druženja u početku, učenici su pristupili prvoj aktivnosti- EU Pub kvizu.

Iako su pitanja bila teška i vrlo zahtjevna, naši su se učenici hrabro suočili s tim izazovom i na kraju uspješno riješili kviz.

Nakon kviza uslijedile su  brojne radionice s različitim temama (EU vs. Disinfo, Radionica postavljanja vertikalnog vrta, Radionica Bio cateringa, radionica Pčela zemaljski junak, Mentalno zdravlje mladih i socijalizacija u pandemiji, radionica o odvajanju otpada Sve ionako završi na istoj hrpi, Dobre stvari se počnu događati tek kad postanemo dobri prema sebi), razgovori o budućnosti Europe, o solidarnosti s Ukrajinom, o Europi budućnosti, Europi za sve te o Euru na jednostavan način. Našim su se učenicima posebno svidjele radionice EU vs. Disinfo u kojoj su na raznim primjerima učili kako razlikovati relevantnu medijsku informaciju od dezinformacije te radionica o Mentalnom zdravlju mladih i socijalizaciji u pandemiji.

U stankama između radionica i razgovora, zabavljali su nas DJ Rea i DJ Stanko Bondža, ali i pisanje po pametnoj ploči na kojoj smo ostavili svoj trag.

Cjelodnevni program vodili su poznati tiktokeri Sandi Pego i Lorena Farkač, a to je posebno razveselilo njihove brojne pratitelje među učenicima.

Završni je dio programa bio posvećen onome što nam najviše treba u današnjim vremenima- smijehu.Stand up komičarka Marina Orsag u suradnji s Parmach sisters & Eurokestar pripremila je zabavno-glazbeni nastup Eurosong HR - stand up & music show.

Tijekom dana upoznali smo se s brojnim EPAS-ovcima iz cijele Hrvatske, a posebno nam je drago što smo uživo vidjeli svoje prijatelje i partnere iz Slavonskog Broda. Nadamo se češćim druženjima uživo jer upravo je to i smisao EPAS programa. Iščekujući nove izazove, širimo i dalje europske vrijednosti….

Autorica teksta: Dijana Pintarić

objavio: Barbara Ivčec   datum: 12. 5. 2022.