Budućnost Europe: Europska godina mladih - EPASovci u Strasbourgu i posjet Freda Matića našoj školi

Od 6. do 9. lipnja 2022. juniori ambasadori Srednje škole Konjščina Dora Grofelnik (2.a), Lucija Šiftar (2.a), Nikola Plašč (3.b) i Patrik Delija (3.b) uz pratnju seniorke ambasadorice Barbare Pluščec odazvali su se na poziv EU zastupnika Freda Matića i posjetili Strasbourg. Osim naših ambasadora tu čast imalo je još 33 juniora i šest seniora iz srednjih škola uključenih u projekt Budućnost Europe:Europska godina mladih (Pula, Velika Gorica, Split, Čakovec, Slavonski Brod, Petrinja). Cilj putovanja bio je posjet Europskom parlamentu, upoznavanje njemačkih partnera te radni sastanak s Fredom Matićem.

Prvog dana, 6. lipnja 2022., osim što smo uživali u ljepotama krajolika Hrvatske, Slovenije, Austrije, Njemačke i Francuske, posjetili smo njemački gradić Ulm, poznat po luteranskoj crkvi sagrađenoj u gotičkom stilu, Ulmer Münster, s najvišim zvonikom u svijetu (161,53 metara).

Drugi dan započeo je obilaskom europskih institucija – Europskog suda za ljudska prava, Vijeća Europe te Parka naranči (Parc de l'Orangerie).

Nakon razgledavanja okolice, posjetili smo Eurospki parlament gdje smo ručali u parlamentarnoj kantini za posjetitelje nakon čega je slijedilo interaktivno predavanje o Europskoj Uniji (sobi LOW H-1.2), tijekom kojega su mlađi ambasadori mogli usvojiti i utvrditi znanja o povijesti i vrijednostima EU-a, trodiobi vlasti i djelokrugu europskih institucija te dužnostima europskih zastupnika.

Najzanimljiviji dio svakako je bio odlazak na javnu galeriju s koje smo prisustvovali plenarnoj sjednici Europskog parlamenta.

Uslijedio je susret s njemačkom zastupnicom u EP-u Petrom Kammerevert te učenicima i nastavnicima njemačkih škola-partnerica u projektu Budućnost Europe: Europska godina mladih. Juniori ambasadori razmijenili su ideje i dosadašnje rezultate istraživanja koja su proveli s učenicima iz partnerske škole Geschwister – Scholl – Gymnasium (Velbert).

Nakon službenog dijela, dan smo proveli u razgledavanju Strasbourga te vožnjom panoramskim kotačem i odlaskom u igraonu.

Treći dan posjetili smo koncentracijski kamp Natzweiler-Struthof koji je djelovao od 21. svibnja 1941. do rujna 1944. i bio je jedini koncentracijski logor koji su Nijemci osnovali na području prijeratne Francuske. Kamp se nalazio u jako pošumljenom i izoliranom području na nadmorskoj visini od 800 metara. Procjenjuje se da je u njemu držano oko 52.000 zatvorenika tijekom njegovog djelovanja. Popodne smo proveli u razgledavanju Strasbourga i neizostavnom shoppingu, a dan završili na večeri u pivnici AuBrasseur.

Izlet smo završili 9. lipnja 2022. povratkom u Konjščinu gdje smo idućeg dana, 10. lipnja 2022. ugostili EU zastupnika Freda Matića u našoj školi kako bismo ga upoznali s radom naše škole, a posebno radne skupine vezano uz Budućnost Europe:Europska godina mladih na temu koja je dodijeljena našoj školi – Zelene politike.

Za ostale slike kliknite OVDJE.

Autorica teksta: Barbara Pluščec

objavio: Barbara Ivčec   datum: 14. 6. 2022.