Dan planeta Zemlje

Dan planeta Zemlje obilježava se 22. travnja svake godine kako bi se jačala svijest ljudi o važnosti očuvanja prirodnog okoliša. Različitim događanjima i akcijama nastoji se skrenuti pozornost ljudi na opasnosti koje prijete očuvanju života na Zemlji.

Ovogodišnji Dan planeta Zemlje obilježava se pod temom
“Ulagati u naš planet”.

U SŠ Konjščina Dan planeta Zemlje obilježavamo kao početak aktivnog čišćenja škole i okolice u sklopu svakogodišnje akcije "Očistimo školu i okoliš" koja se provodi tokom cijele školske godine i predviđena je Školskim kurikulumom.

Ciljevi akcije su:

• osvještavanje o važnosti primarnog odvajanja otpada
  • okupiti učenike i djelatnike  u zajedničkoj akciji čišćenja
  • podignuti svijesti o stvaranju i odlaganju otpada te važnosti očuvanja okoliša, prirode i planete Zemlje, kao zajedničkog dobra sviju
  • utjecati na promjenu vrste i/ili količine materijala koji se koriste za ambalažu u proizvodnji i uslugama

Aktivnosti koje obuhvaća akcija su:

• edukacija o pravilnom sortiranju i zbrinjavanju otpada
  • edukacija o zdravoj prehrani i zdravim životnim navikama
  • uključivanje u globalnu akciju Zelena čistka
  • sortiranje otpada u školi
  • čišćenje okolice škole
  • digitalno čišćenje u virtualnom svijetu
  • zbrinjavanje elektroničkog otpada
  • skupljanje starog papira i sl.

Prisjetimo se:

Ideja obilježavanja Dana planeta Zemlje prvi je put predstavljena na konferenciji UNESCO-a 1969. godine, obilježavanje je započelo 1970. godine, no službeno se obilježava od 1992. godine, kada je na Konferenciji Ujedinjenih naroda (UN) o okolišu i razvoju u Rio de Janeiru usklađen dalekosežni program za promicanje održivog razvoja. Dan planeta Zemlja obilježava se u cijelom svijetu, svake godine s posebnim fokusom, ali uvijek jednakim ciljem – razmišljanjem o djelovanju u smjeru smanjenja čovjekovog štetnog učinka na okoliš.

U Hrvatskoj se Dan planeta Zemlje organizirano obilježava od 1990. godine.

Izvor: https://www.icv.hr/2023/04/ovogodisnji-dan-planeta-zemlje-obiljezava-se-pod-temom-ulagati-u-nas-planet/

objavio: Milojka Rataić   datum: 21. 4. 2023.