Konferencija Obrazovanje x AI

Nastavnica Marija Brkić odazvala se pozivu Ureda Europskog parlamenta u Zagrebu i 10. studenoga 2023. sudjelovala na obrazovnoj konferenciji portala srednja.hr pod nazivom Obrazovanje x AI na kojoj se govorilo o aktualnim temama vezanim za nagli razvoj alata umjetne inteligencije i izazovima s kojima se obrazovni sustav zbog njih susreće.

Uvodni je govor održao glavni urednik i osnivač portala srednja.hr Marko Matijević prisjetivši se kako je već prije 12 godina, kada je portal osnovan, izumljen SIRI asistent i naglasivši kako je umjetna inteligencija sada u naglom i nezaustavljivom razvoju što će nesumnjivo značajno utjecati i na obrazovanje.

Konferenciju je otvorio Boris Jokić predavanjem ‘Mogu li odrastanje, mladost i obrazovanje preživjeti umjetnu inteligenciju i Tik Tok?’ u kojem je govorio o utjecaju tehnologije na mlade te izazovima koje (hrvatskom) obrazovnom sustavu donosi era umjetne inteligencije.

Neke projekcije o tome kako bi obrazovanje u Hrvatskoj, uz implementiranje alata umjetne inteligencije, moglo izgledati 2030. prikazala je Aleksandra Mudrinić Ribić iz CARNET-a.

Profesorica s Fakulteta organizacije i informatike u Varaždinu, Dijana Oreški, održala je predavanje i pregled utjecaja alata umjetne inteligencije na znanost i znanstvene radove od pojave ChatGPT-ja do danas.

Eli Pijaca Plavšić, voditeljica radne skupine za izradu kurikuluma izvannastavne aktivnosti Zdravstveni odgoj i obrazovanje u Rijeci, u svom je predavanju pak pokušala odgovoriti na pitanje može li zdravstveni  odgoj i obrazovanje zaživjeti u Hrvatskoj.

Osim predavanja, održano je i pet panela na kojima se, osim o prednostima i nedostacima umjetne inteligencije, govorilo i o strukovnom obrazovanju te superizbornoj 2024. godini u kojoj će se održati parlamentarni, europski i predsjednički izbori.

Panelima se pokušalo odgovoriti na pitanja o tome predstavlja li umjetna inteligencija na visokim učilištima priliku ili izazov, kako na pravi način implementirati alate umjetne inteligencije na visoka učilišta te koji su izazovi s kojima se na tom putu susreću dekani i profesori. Osim toga, u sklopu panela predstavljeni su rezultati istraživanja o stavovima ravnatelja i dekana o umjetnoj inteligenciji te o primjeni AI alata u nastavnom procesu.

Kao posebno zanimljiv, i za Srednju školu Konjščina iznimno važan, nastavnica Brkić izdvaja panel na kojem se govorilo o tome može li poslovni sektor pomoći strukovnom obrazovanju i hoće li uvođenje modularne nastave dovesti do popularizacije strukovnih škola.

Na panelu pod pokroviteljstvom Ureda Europskog parlamenta u Hrvatskoj mladi su iznijeli svoja mišljenja o superizbornoj godini, o tome smatraju li da će im se politika pokušati približiti i čime se bave u svojoj zajednici kada nisu u školi, kao i što je potrebno da se u Hrvatskoj izbore za sebe.

Konferenciju je zatvorio panel pod nazivom ‘Kako mjerimo uspjeh učenika i studenata?’ u kojem se govorilo o tome imaju li ocjene alternativu, kako se mjeri jesu li profesori dobri i kako im pomoći da postanu bolji.

objavio: Marta Hajster   datum: 14. 11. 2023.