Terenska nastava - trgovina namještaja IKEA i trgovački centar Designer Outlet Croatia

U utorak,  21. studenoga 2023., učenici  2., 3. i 4. a razreda (smjer Komercijalist) u sklopu terenske su nastave posjetili trgovinu namještaja IKEA i trgovački centar Designer Outlet Croatia. Uz pratnju nastavnica ekonomske grupe predmeta (Barbare Pluščec, Željke Florjan Kiseljak, Tatjane Hunjak i Marije Brkić) učenici su imali priliku upoznati inovativne načine poslovanja te proširiti svoja znanja o održivosti, ravnopravnosti i kružnoj ekonomiji.

Gospođa Sanja, voditeljica IKEINOG odjela Održivo poslovanje, pozdravila je učenike uvodnim govorom tijekom kojeg ih je upoznala s IKEINA tri osnovna postulata – zdrav i održiv život, kružno gospodarstvo i pozitivan utjecaj na klimu te pravednost i ravnopravnost.

Nakon toga, zaposlenici odjela Odnosi s kupcima, Dubravka i Ivan, učenike su podijelili u dvije grupe i proveli ih cjelokupnim pogonom poslovnice. Tijekom edukativne šetnje mogli su uočiti sve ono o čemu su slušali i istraživali tijekom priprema za terensku nastavu.

Mogli su se i uvjeriti u to da se u IKEI za svaki komad tapeciranog namještaja može kupiti navlaka kako se on ne bi prebrzo bacio, kao i u to da IKEA ima svoj otkupni centar u kojem se odbačeni namještaj obnavlja, a onda vraća u prodaju pod nazivom Kakvo je, takvo je.

Učenici su zaista uživali u robnoj kući IKEA usvajajući praktična znanja iz marketinga, poduzetništva i održivog razvoja, a budući da su upravo ta područja važan dio EU politika, terenska je nastava posebno koristila i našim juniorima ambasadorima Europskog parlamenta.

Nakon edukativnog dijela učenici su na raspolaganju imali i nešto slobodnog vremena prije novih zadataka koji su ih čekali preko puta IKEE, u trgovačkom centru Designer Outlet Croatia. U outletu su odrađivali razne zadatke iz većine strukovnih predmeta, ali i iz nekih općeobrazovnih.

Ova je terenska nastava bila vrijedno iskustvo koje je komercijalistima Srednje škole Konjščina proširilo vidike i omogućilo upoznavanje inovativnog načina poslovanja s naglaskom na održivoj ekonomiji i dobrobiti društva i zajednice.

objavio: Marta Hajster   datum: 23. 11. 2023.