Zanimljivi književni noviteti u našoj školskoj knjižnici

Krajem prosinca 2023. naša je školska knjižnica obogatila svoj fond novom knjižnom građom. Od poznatih lektirnih djela kupili smo: Goetheove Patnje mladog Werthera, Camusova Stranca, Poeova Crnog mačka, dramu Život je san Pedra Calderóna de la Barce, roman hrvatske moderne Bijeg autora Milutina Cihlara Nehajeva te pripovijetke i pjesme Antuna Gustava Matoša.

Osim klasičnih lektirnih djela, naša je knjižnica bogatija i za nekoliko vrlo zanimljivih naslova. Kradljivica knjiga je bestseler australskog pisca  Markusa Zusaka. To je neponovljiva priča o ljubavi i smrti, djelo koje od svog objavljivanja oduševljava čitatelje diljem svijeta. Radnja romana događa se u Njemačkoj za vrijeme Drugog svjetskog rata, a saga je to o nadi i ljepoti koje opstaju usred užasa i tuge, zasluženo slavljena kao djelo koje se pamti.

Knjiga Greta: Godine ljubavi, godine sjećanja njemačke spisateljice Susanne Abel potresna je priča o zabranjenoj ljubavi. Roman je osvojio Spiegelovu listu bestselera, a veliki uspjeh ostvario je i diljem svijeta. „Glavne teme romana su obiteljska prošlost o kojoj sljedeće generacije premalo znaju, sudbina izbjeglica bez obzira na stoljeće jer je ljudi u bijegu uvijek bilo i uvijek će ih biti kao "nuspojava" ratovanja. Tu je i borba žena u poslijeratnom razdoblju za opstanak, i na kraju, autoričina glavna inspiracija – pobjeda ljubavi i pronalazak osobne sreće i smisla života.“

Još jedna uspješnica u našoj knjižnici je književna senzacija Djevojka iz močvare američke autorice Delie Owens koja je prodana u više od 18 milijuna primjeraka širom svijeta, a po kojoj je snimljen i istoimeni film. To je kriminalistički roman o odrastanju djevojke napuštene i izolirane u divljini koji nikog ne ostavlja ravnodušnim.

Budući da pričanje ima ne samo zabavljački već i ljekovit učinak, kupili smo i dvije knjige samopomoći slavnog argentinskog psihoterapeuta i pisca Jorgea Bucaya. U nezaboravnom bestseleru Ispričat ću ti priču glavni junak mladić Demián dolazi psihoterapeutu Jorgeu tražeći odgovore na pitanja koja si svaki mladi čovjek postavlja. Pričajući mu priče Jorge mu pomaže da upozna sebe i prevlada svoje predrasude. U Klasičnim pričama da se bolje spoznaš poznati pisac nam prepričava petnaest svima znanih klasičnih priča i pomaže nam da bolje razumijemo ono što pokreće naše djelovanje, baš kao i ono što nas koči na našem putu prema sretnijem životu. Ta je knjiga mjesto susreta najljepših bajki našega djetinjstva i mudrosti autora koji nas ne prestaje oduševljavati.

Zatočenik neba dio je tetralogije Groblje zaboravljenih knjiga koju je napisao jedan od najvećih suvremenih pripovjedača Carlos Ruiz Zafón iz Španjolske. Radnja ovog izvanrednog romana zbiva se u Barceloni 1957. Pripovijest je to puna napetosti, spletaka i emocija te se čita u jednom dahu. Sve četiri knjige iz ove serije možete posuditi u našoj školskoj knjižnici.

Naša domaća književnica Ivana Šojat u svom romanu Sama kritički propituje status žene u društvu uz neizostavne teme razvoda, majčinstva, izvanbračnih odnosa, samoće i straha. Djelo je nagrađeno nagradom Fric za fikcijsku prozu.

Posjetite našu knjižnicu i nađite neku književnu poslasticu za sebe!

(citat je preuzet sa stranice: https://citajknjigu.com/blog/naslovna-slider/greta-godine-ljubavi-godine-sjecanja-susanne-abel-potresna-prica-o-zabranjenoj-ljubavi)

objavio: Barbara Ivčec   datum: 19. 1. 2024.