Mjesec darovitosti, 15. ožujka – 15. travnja 2024.

Povodom Međunarodnog dana darovitih, koji se obilježava 21. ožujka, Krapinsko-zagorska županija je organizirala Mjesec darovitosti (15. ožujka – 15. travnja 2024. g.). U cilju osvještavanja i podrške  darovitoj djeci, organiziran je bogat program uz brojne aktivnosti:

·        POČETAK RADIONICA ZA (POTENCIJALNO) DAROVITE UČENIKE U 7 CENTARA

Više o centrima i uključivanju na: https://lumen.kzz.hr/radionice-za-potencijalno-darovite-ucenike/  )

·        PROLJETNE RADIONICE

Pozivamo sve škole da tijekom proljetnog odmora učenika (28. ožujka – 5. travnja 2024.) osmisle i organiziraju u svojoj školi tematske radionice za poticanje darovitosti, otvorene za sve darovite, talentirane i motivirane učenike na području Krapinsko-zagorske županije.

·        PREDAVANJE ZA RODITELJE I ODGOJNO-OBRAZOVNE DJELATNIKE

U utorak 2. travnja 2024. g. u Gradskoj galeriji Zabok (Zivtov trg 10) održat će se predavanje za roditelje i odgojno-obrazovne djelatnike na temu „Dvostruko iznimna djeca“, s početkom u 18 sati. Predavanje će održati psihologinja i specijalistica za obrazovanje darovitih gđa Ksenija Ranogajec Benaković. Broj sudionika je ograničen, a prijave su obavezne do 2.4.2024. g. do 12 sati putem poveznice: https://forms.gle/mHcLg5bAG47P4GJm7 .

·        PREDAVANJE ZA ODGOJNO-OBRAZOVNE DJELATNIKE

U petak 5. travnja 2024. g. u Poduzetničkom centru KZŽ (Bobovje 52 G, Krapina) održat će se interaktivno predavanje za zainteresirane odgojno-obrazovne djelatnike na temu „Perfekcionizam“, s početkom u 9 sati. Predavanje će održati psihologinja i specijalistica za obrazovanje darovitih gđa Brankica Čavužić. Iako ne postoje znanstveni dokazi da su daroviti učenici veći perfekcionisti od učenika prosječnih sposobnosti, mnogi daroviti učenici su perfekcionisti.  Na predavanju će, između ostalog, biti riječi o obilježjima perfekcionizma i dimenzijama perfekcionističkog ponašanja, utjecaju uvjerenja o vlastitim sposobnostima na postignuće i motivaciju, a odgojno- obrazovni djelatnici imat će prilike i čuti kako podržati učenike kod kojih uočavaju potrebu za dodatnom podrškom radi smanjivanja perfekcionističkih briga i zadržavanja pozitivnih aspekta perfekcionističkih težnji.

Broj sudionika je ograničen (50), a prijave su obavezne najkasnije do 2. travnja do 12 sati putem poveznice: https://bit.ly/perfekcionizam .

·        POČETAK IDENTIFIKACIJE DAROVITIH UČENIKA 3. RAZREDA

Kao i prijašnjih godina, škole koje nemaju zaposlenog stručnog suradnika psihologa, a koje imaju izrađen program rada s darovitim učenicima, mogu do 26. ožujka 2024. godine iskazati interes za provedbu identifikacije potencijalno darovitih učenika 3. razreda u njihovoj školi.

objavio: Milojka Rataić   datum: 22. 3. 2024.