Od 11. do 13. studenoga 2024. 23 učenika Srednje škole Konjščina, u pratnji nastavnica Marije Brkić i Marte Hajster, boravilo je u Strasbourgu i sudjelovalo u programu Euroscola – postani zastupnik na jedan dan u sklopu kojeg su raspravljali o aktualnim i važnim pitanjima vezanim za izlazak iz energetske krize i borbu protiv klimatskih promjena.
Ambasadori Europskog parlamenta Srednje škole Konjščina, zbog aktivnog sudjelovanja u nacionalnome programu Škola ambasador Europskoga parlamenta (EPAS), nagrađeni su putovanjem u Strasbourg i posjetom Europskom parlamentu kako bi se na praktičan i interaktivan način upoznali s radom Europskog parlamenta i, s vršnjacima iz drugih europskih zemalja, diskutirali o aktualnim temama razmjenjujući ideje i stavove.
Mlađi ambasadori iz 2. a, 2. b, 3. a, 3. b, 4. a i 4. b razreda za taj su se stručni posjet pripremali tijekom listopada i studenog istražujući o tome što je dovelo do energetske krize i kako je ona povezana s klimatskim promjenama te promišljajući o tome kako se usmjeriti prema održivoj budućnosti. Svoja su saznanja i prijedloge dijelili sa svojim nastavnicama, starijim ambasadoricama Marijom Brkić, zahvaljujući kojoj Srednja škola Konjščina u programu EPAS sudjeluje već 8 godina, i Martom Hajster.
Učenici i nastavnice na put su krenuli u ponoć 11. studenoga. U jutarnjim su se satima kratko zaustavili u njemačkom gradu Ulmu kako bi vidjeli luteransku crkvu Ulmer Münster s najvišim zvonikom na svijetu, a onda su nastavili prema Strasbourgu kamo su stigli u popodnevnim satima.
Sljedeći je dan, 12. studenoga, bio rezerviran za radni posjet Europskom parlamentu. Nakon zajedničkog su doručka učenici pozvani u Hemicycle (polukružnu dvoranu u kojoj zasjedaju zastupnici) gdje su smješteni ovisno o svom stavu spram teme koja je glasila Od energetske krize do održive budućnosti: mjere Europske unije u borbi protiv klimatskih promjena. Događanje je vodio par profesionalnih moderatora, a sudionicima je osiguran prijevod na nekoliko jezika – engleski, njemački, francuski i talijanski. U uvodnome se dijelu učenicima i nastavnicima videoporukom obratila predsjednica Europskog parlamenta Roberta Metsola nakon čega je, putem videoveze, uslijedio razgovor učenika s Aleydom Hernandez Laviades, zaposlenicom Odbora za industriju, istraživanje i energetiku Europskog parlamenta te Fabienne Keller iz Kluba zastupnika Renew Europe. Prvoj su sugovornici učenici postavljali pitanja o mjerama koje Europska unija poduzima u borbi protiv klimatskih promjena te o pozitivnim i negativnim stranama prelaska na obnovljive i održive energetske sustave, a drugu su zamolili za nekoliko savjeta kako bi i sami jednog dana mogli postati pravi europarlamentarci. Osim uživo, učenici su pitanja mogli postavljati, i svoja rješenja za borbu protiv klimatskih promjena predlagati, i pomoću digitalne platforme Slido.
U drugome dijelu događanja organizirana je interaktivna radionica i debata. Učenici su, i dalje podijeljeni u mješovite skupine ovisno o njihovu stavu spram teme (za, protiv, neodlučni, usmjereni na kompromis), sad bez prisutnosti nastavnika, simulirali aktivnosti zastupnika Europskog parlamenta okušavši se u argumentiranju stavova i donošenju odluka u Hemicycleu. Učenici Srednje škole Konjščina sa zanimanjem su pratili tijek rasprave, a nekoliko ih se i ohrabrilo javiti za riječ pa je tako priliku da u Europskom parlamentu izrekne svoje mišljenje o temi dobila učenica 2. a razreda Ana Japec što je zaista jedinstveno i motivirajuće iskustvo.
Istovremeno je za nastavnike organizirano skupno fotografiranje, razgled Parlamenta, kviz o Europskom parlamentu, njegovim zastupnicima i aktivnostima te posjet Parlamentariju u kojem su mogli pogledati dojmljivu videoprojekciju o Europi i njezinu Parlamentu.
U završnom se dijelu događanja učenicima u Hemicycleu videopozivom pridružio Ryan Melak iz Ureda za vezu Europskog parlamenta u Washingtonu kako bi odgovorio na njihova pitanja o odnosu Europske unije i Sjedinjenih Američkih Država nedugo nakon rezultata američkih izbora.
Nakon uzbudljivog radnog posjeta Europskom parlamentu učenici i nastavnice razgledali su Strasbourg i njegove znamenitosti – katedralu Notre Dame de Strasbourg, povijesni centar Quartier des Tanneurs, koji se još naziva i Mala Francuska, muzeje i parkove.
Trećega su se dana, 13. studenoga, učenici i nastavnice još kratko zadržali u Strasbourgu, a onda su krenuli natrag prema Konjščini.
Sudjelovanjem u programu Euroscola učenici Srednje škole Konjščina dodatno su obogatili svoje obrazovanje, proširili vidike i stekli iskustva koja će pamtiti cijeli život. Debatiranjem o ključnim pitanjima vezanim za energetsku krizu i klimatske promjene, učenici su razvijali svijest o važnosti održive budućnosti i vlastitoj ulozi u njoj. Ovaj im je posjet omogućio i bolje razumijevanje rada europskih institucija te dokazao da su i oni aktivni građani Europske unije s glasom koji trebaju iskoristiti i koji se treba čuti.