Državno natjecanje u CLIL robotici – drugo mjesto!

Hrvatsko natjecanje u CLIL-robotici (Die kroatische CLIL-Robotik Meisterschaft) provodi se u Republici Hrvatskoj na državnoj razini od 2018. godine kada je po prvi puta održano u  Ogulinu.

Autorski i organizacijski tim čine dr.sc. Gerald Hühner (discimus-lab), Dragan Sabljak, prof. i dr.sc. Sunčica Sabljak (Gimnazija i strukovna škola Bernardina Frankopana). Natjecanje se provodi pod pokroviteljstvom AZOO, a sponzori su Veleposlanstvo SR Njemačke, AHK-Kroatien (Njemačko-hrvatska industrijska i trgovinska komora), KDV (Hrvatsko društvo učitelja i profesora njemačkoga jezika), Zaklada ZNANJE NA DJELU, Školska knjiga, Hueber i Knjižara Ljevak.

Učenici 3b razreda Stjepan Zagorec, Adam Štaba, Filip Mikulec, Erik Smetiško, Filip Ščurić i Antonio Valjak uz malu pomoć Dorotee Loina i Marcele Krajačić iz 3a te uz malo veću pomoć nastavnica Ivane Smetiško i Jasmine Guteša sudjelovali su na ovogodišnjem VI. natjecanju u CLILiG-robotici.

CLIL-nastava povezuje strani jezik (njemački jezik) s bilo kojim nastavnim predmetom. Za natjecanje u CLILiG-robotici bilo je potrebno odgovoriti na pitanje: Budući su roboti sve zastupljeniji u mnogim područjima ljudskog života kakvu bi primjenu našli u nastavi stranih jezika?

Učenici su izradili šest različitih robota, programirali ih i snimili video. Njime su pokazali kako se robot snalazi kao kućni ljubimac, kao konobar i kao skladišni radnik ali zatim i kako ispravlja pogrešno izgovorene rečenice na njemačkom jeziku, pomaže učeniku s poteškoćama i signalizira jezične pogreške u usmenom izlaganju.

SŠK je sudjelovala na Natjecanju četvrti put i osvojili smo 2.mjesto (opet!) te prisustvovali proglašenju pobjednika i dodjeli nagrada u Gimnaziji i strukovnoj školi Bernardina Frankopana u Ogulinu.

objavio: Milojka Rataić   datum: 23. 5. 2024.

« Srpanj 2024 »