Učenici 1.a, 2.a, 3.a i 4.a razreda pod mentorstvom nastavnice Barbara Pluščec sudjelovali su u školskom projektu „Smartphone na razmeđu dobrobiti i propasti“ Prve ekonomske škole iz Zagreba.

Pametni telefoni su davno „prerasli“ ulogu prijenosnog telefona. Bez tog multifunkcionalnog uređaja i svih blagodati koje oni pružaju, danas je nemoguće zamisliti život. Osim svih blagodati koje donose smartphoni vrlo često dolazi do kompulzivne upotrebe ovih uređaja koja može pojedincu ometati normalno funkcioniranje na poslu, školi i svim vrstama socijalnih odnosa. Osim toga, pretjerana uporaba pametnih telefona negativno utječe na fizičko i psihičko zdravlje te pojedinci mogu postati depresivni, anksiozni, mogu osjećati bol u vratu i zglobovima, imati problema sa spavanjem i nesigurnošću. Problem je kad tehnologija ovlada životima mladih, umjesto da oni ovladaju njome. Epidemija COVID-19 imala je za posljedicu online nastavu koja je dovela do još više sati provedenih na smartphonima.

Cilj projekta je istražiti stanje ovisnosti o smarthonima kod učenika Prve ekonomske škole, pokušati dobiti usporedive podatke iz što više drugih škola u Republici Hrvatskoj. Nakon dijagnostike stanja, izraditi plan djelovanja vezano uz prevenciju ovisnosti naših učenika o pametnim telefonima pomoći učenicima „povući“ granicu između uobičajene i ovisničke uporabe pametnog telefona te ih uputiti na primjerene oblike (samo)pomoći. Tema ovisnosti o pametnim telefonima zasigurno je jedna aktualnijih tema koja je poprilično zapostavljena jer se u preventivnim akcijama u školama prioritet daje ovisnostima o alkoholu i drogama.

« Siječanj 2021 »

Ukupno: 1195881