Dan sigurnijeg interneta obilježen u okviru eTwinning projekta Down EU Avenue

Dan sigurnijeg interneta svake se godine obilježava drugog dana u drugom tjednu veljače s ciljem poboljšanja kvalitete sadržaja i usluga dostupnih online, ali i podizanja svijesti o sigurnosnim prijetnjama koje vladaju u virtualnom svijetu. Iako internet pruža nebrojene pozitivne mogućnosti, ako se ne koristi s dozom opreza, njegovi korisnici lako mogu postati žrtve raznih prijevara. Upravo nas na to upozorava ovogodišnji slogan koji glasi Connect. Reflect. Protect. (Povežimo se. Promišljajmo. Zaštitimo se.).

Dan sigurnijeg interneta obilježen je i u okviru eTwinning projekta Down EU Avenue videosastankom na platformi Zoom u jutarnjim satima. Sastanku su prisustvovali učenici i nastavnici jedne bugarske škole ambasadorice Europskog parlamenta (Ruse), četiriju rumunjskih škola ambasadorica (iz gradova Deva, Ineu, Lumina i Navodari) i triju hrvatskih (SŠ Konjščina, SŠ Pakrac i EBŠ Slavonski Brod), a organizirala ga je i moderirala nastavnica Ivana Opačak iz EBŠ Slavonski Brod.

Tijekom sastanka učenici su odigrali e-kviz o sigurnosti u kiberprostoru na platformi Genial.ly. Taj su kviz, naime, naši eTwinneri i njihovi međunarodni i nacionalni partneri zajednički kreirali u listopadu 2022. godine tijekom obilježavanja Europskoga mjeseca kibernetičke sigurnosti. Osim što su se zabavili odgovarajući na pitanja iz kviza, učenici su izrekli svoje mišljenje o problemima s kojima su, kao generacija Z, oni zapravo i najviše upoznati.

Sastanak je zaključen stvaranjem poučnog oblaka riječi s ključnim porukama i savjetima vezanima za sigurnost u virtualnom okruženju.

S obzirom na to da se sastanak odvijao na engleskom jeziku, sve pohvale našim juniorima ambasadorima, Dori Grofelnik i Dijani Valjak iz 3. a i Patriku Deliji, Nikoli Hanžeku, Patriku Mutaku, Filipu Lukovnjaku Rihtariću i Nikoli Plašću iz 4. b razreda, koji već vješto komuniciraju i izražavaju se u međunarodnom okruženju, ali i nastavnici Mariji Brkić koja ih na njihovom ambasadorskom putu vodi i podržava.

objavio: Marta Hajster   datum: 7. 2. 2023.