Mjesec hrvatske knjige 2023.

Učenici naše škole i ove su godine nizom aktivnosti obilježili manifestaciju Mjesec hrvatske knjige koja se odvijala od 15. listopada do 15. studenoga.

Tema ovogodišnje manifestacije „Književnost bez granica!“ bila je posvećena prevoditeljima, odnosno književnom prevođenju, a djelovala je pod motom „Nek' ti riječ ne bude strana(c)…“

Učenice 4. A razreda uključile su se u virtualni čitateljski maraton „Minuta za čitanje“ u organizaciji Hrvatskog čitateljskog društva. U čitanju su sudjelovale Lucija Šiftar, Ines Hrkec i Silvija Žeželj te su nam dočarale ulomke iz knjige „Rječnik izgubljenih riječi“ australske autorice Pip Williams. Pripremala ih je nastavnica Hrvatskog jezika Marta Hajster. Video možete vidjeti klikom na sliku.

Učenice 3. a razreda Marta Plasković i Kornelija Božić uredile su u predvorju škole pano na kojem su se osvrnule na važnost prevođenja i znanja jezika te izdvojile neke zanimljivosti o književnom prevođenju, u čemu im je pomogla knjižničarka Barbara Ivčec.

Nastavnica Viola Karajić provela je s učenicima 4. B razreda radionicu književnog prevođenja u kojoj su učenici prevodili ulomke iz knjige The Thirty-Nine Steps škotskog autora Johna Buchana. Prilikom prevođenja učenici se nisu smjeli služiti mobitelima, već samo jednojezičnim rječnicima, svojim znanjem i maštom. Kod analize uspoređivali su svoje uratke s prijevodom prevoditeljice Milice Lukšić koja je Buchanovu knjigu prevela na hrvatski jezik. Skupina s najbolje prevedenim tekstom bila je nagrađena slatkom nagradom.

Učenici 4. b razreda postali su i književni influenceri. U našoj su školskoj knjižnici Luka Juriša i Lara Lukić režirali i snimili film „Iz očiju čovjeka koji nije čovjek“, pod mentorstvom nastavnice Marte Hajster. Filmom su htjeli potaknuti nakladnike na prijevod više knjiga iz drugih i dalekih kultura, a objavljen je na BookTube kanalu Mjeseca hrvatske knjige. Možete ga vidjeti klikom na sliku.

Veseli nas angažman naših kreativnih učenika oko popularizacije književnosti i čitanja jer „knjiga je san koji držite u ruci.“ (Neil Gaiman)

objavio: Barbara Ivčec   datum: 22. 11. 2023.