EPAS Together 2024

slika: schubiduquartet.com

Od 18. do 21. travnja 2024. godine devet učenika naše škole (Dorotea Loina, Teodora Šeb, Elizabeta Kušt i Antonija Jakšić iz 3. a, Dora Grofelnik i Lucija Šiftar iz 4. a, Stjepan Zagorec, Adam Štaba i Erik Smetiško iz 3. b razreda), u pratnji nastavnice Marije Brkić, imalo je priliku sudjelovati na EPAS Together događanju u austrijskom gradu Grazu. Uz učenike i nastavnike iz Hrvatske, sudjelovali su i oni iz Mađarske, Austrije, Češke, Slovačke i Slovenije.

Učenici i nastavnica sudjelovali su na cjelodnevnim radionicama i predavanjima i upijali različite načine učenja o Europskoj uniji, demokraciji i aktivnom građanstvu.

Prvi dan, odmah po dolasku, putem videoporuka pozdravili su nas: Robert Metsola, predsjednik Europskog parlamenta, Othmar Karas, prvi zamjenik predsjednika, i Evelyn Regner, potpredsjednica EP-a. Uživo su s nama bili: Stephen Clark, direktor ureda za odnose s javnošću EP-a, koji je i moderirao cijelo događanje, Judith Schwendtner, dogradonačelnica Graza, i Werner Amon, ministar vanjskih i europskih poslova u Austriji.

Naša učenica, Dorotea Loina bila je dio novinarskog tima koji je pratio cijelo događanje uz mentorstvo “pravih” novinara iz Kleine Zeitung. Ovo je Dorotei bilo vrijedno iskustvo, tko zna, možda se odluči za novinarstvo.

Kasnije su nam se u jednoj vrlo žustroj raspravi pod nazivom “Europe 2024 - Challenges Ahead” pridružili europarlamentarci Marketa Gregorova (Češka), Georg Mayer (Austrija), Erno Schaller-Baross (Mađarska) i Ivan Štefanec (Slovačka). Tijekom te rasprave vidjelo se kako mladi ljudi stvarno imaju svoj stav i mišljenje i nemaju problema izreći ga.

Unatoč bogatom rasporedu, imali smo vremena i za upoznavanje Graza, šetnju i uživanje, ali i učenje o samoj Austriji. Svjedočili smo i prekrasnom prizoru - najvećoj zastavi Europske unije koja se spušta sa Schlossberga i prekrasno vijori prema glavnom trgu u Grazu.

Skupno druženje zatvorili su poznatom glazbom izvedenom na orguljama u Stefaniensall u Congress Centru u Grazu uz istaknutog austrijskog pijanista na orguljama.

Hvala našim učenicima što su hrabri mladi ljudi koji se ne boje izreći svoje mišljenje i koji žele aktivno sudjelovati u stvaranju svoje budućnosti. Posebno hvala Uredu EP-a u Zagrebu što nam je omogućio ovaj divan susret.

Autorica teksta: Marija Brkić

objavio: Barbara Ivčec   datum: 23. 4. 2024.

« Svibanj 2024 »