Obilježavanje Mjeseca hrvatskog jezika i Svjetskog dana poezije

U petak, 17. ožujka, na inicijativu nastavnika Hrvatskog jezika Marte Hajster, Nikoline Ozimec Fay i Antonija Zrna, obilježen je Mjesec hrvatskog jezika i Svjetski dan poezije.

Tim su se povodom u jednoj od učiona okupili učenici 2. b, 2. v i 3. d razreda. Nakon uvodnih riječi nastavnika, učenik 2. b razreda, Ivan Tišljar, održao je izlaganje tijekom kojeg je svoje suučenike podsjetio na to kada se i zašto obilježava manifestacija Mjesec hrvatskog jezika i koje važne datume obuhvaća. Osim toga, istaknuo je neke (manje poznate) zanimljivosti o našem materinskom jeziku, a na kraju citirao stihove Petra Preradovića i naglasio da se hrvatski jezik voli znanjem.

Kako bi obilježili i nadolazeći 21. ožujka, koji je UNESCO proglasio Svjetskim danom poezije radi promicanja čitanja, pisanja, objavljivanja i proučavanja poezije širom svijeta, učenici Lovro Dugorepec, Karlo Pavetić i Stjepan Zagorec iz 2. b, Vilim Bačanek, Roko Ban-Vukmanović, Luka Minđak i Sebastijan Žukina iz 2. v i Danijel Turek iz 3. d razreda krasnoslovili su antologijske stihove hrvatskih književnika o našem, hrvatskom jeziku.

U drugom dijelu sata održano je međurazredno natjecanje u slaganju riječi. Učenici su od šest izvučenih slova u jednoj minuti morali sastaviti što više standardnih riječi u kanonskom obliku. Nakon nekoliko razina natjecanja, prvo je mjesto osvojio učenik Emilio Bocek iz 2. b razreda, a drugo su podijelili učenici Roko Ban-Vukmanović iz 2. v i Danijel Turek iz 3. d razreda.

Kakva je bila atmosfera, pogledajte u galeriji!

Autorica teksta: Marta Hajster

objavio: Barbara Ivčec   datum: 22. 3. 2023.

« Svibanj 2024 »