Vijesti iz knjižnice

Adventsko i božićno vrijeme u SŠ Konjščina

Tradicionalno, i ove su godine učenici i djelatnici SŠ Konjščina mnogobrojnim aktivnostima obilježili vrijeme došašća.

Adventskim vijencem, kao i svake godine, razveselila nas je nastavnica Jasna Crneković. Učenice 3. A razreda Dorotea Loina, Elizabeta Kušt, Antonija Jakšić, Teodora Šeb i Lana Mrnjavac izradile su, uz pomoć nastavnice Bernarde Vrabec, prigodne plakate kojima su željele prenijeti poruke nedjelja došašća – radost, nadu, ljubav i mir. Iako se ponekad čini da su postale istrošene floskule, problemi suvremenog svijeta i stanja u društvu potiču nas da vidimo njihovu aktualnost. Jer, svijetu nikada nije bio potrebniji mir, ljubav, nada, radost. Sve vrijednosti koje doživljavamo „zdravo za gotovo“ trebale bi biti cilj naših napora. U svom srcu trebali bismo pronaći zahvalnost za sve dobro koje ostvarujemo našim radom, suradnjom i zajedništvom. Došašće nas poziva da buku svijeta ostavljamo vani i svoje srce otvorimo iščekivanju tihe radosti.

Učenici i nastavnici naše škole također su se odazvali akciji Hrvatskog Caritasa „Za tisuću radosti“, kroz koju su donirali materijalna sredstva kojima se najsiromašnijim obiteljima u Hrvatskoj nastoji darovati dostojanstveno slavlje Božića.

Adventske aktivnosti zadrugara Učeničke zadruge Konjić, pod vodstvom nastavnice Barbare Pluščec, i ove su godine bile mnogobrojne počevši od 25. studenoga kada je na Trgu dr. Franje Tuđmana održana prodaja adventskih vjenčića. Iduća aktivnost bila je osmišljavanje i ocrtavanja figura za jaslice koje su nakon naše pripreme oslikali vrijedni učenici i učitelji OŠ Konjščina. U nedjelju, 10. prosinca, sudjelovali su na paljenju druge adventske svijeće te uz pomoć Vatrogasne zajednice Općine Konjščina okitili božićno drvce ispred ambulante. U međuvremenu su zadrugari okitili i školski bor, kako bi nam i školom zavladao duh Božića. Kao šećer na kraju, 16. prosinca sudjelovali su na Božićnom sajmu u organizaciji Općine Konjščina.

Učenici 4. A razreda odlučili su razveseliti svoje vršnjake u Poljskoj i Litvi tako što su im, sa svojom nastavnicom Jasminom Gutešom, napisali i poslali božićne čestitke. Učenici su se predstavili na njemačkom jeziku, opisali način na koji oni u svojim domovima obilježavaju Božić te se nadaju povratnim čestitkama.

Već nekoliko zadnjih godina učenici volonteri SŠ Konjščina, pod vodstvom nastavnice Viole Karajić, organiziraju božićni buvljak sa second-hand odjećom, obućom te raznim drugim prigodnim rukotvorinama. Događaj pod nazivom “Plati malo, pokaži da ti je stalo” održao se u predvorju škole gdje je svatko mogao izabrati nešto za sebe.

Kako bi se školom proširio bajkoviti božićni ugođaj, učenice Lucija Šiftar i Ines Hrkec uredile su, uz pomoć nastavnice Valentine Havoić i knjižničarke Barbare Ivčec, pano u predvorju škole, a na njihovu inicijativu izrađen je i bor od mnoštva knjiga iz naše školske knjižnice. Ispostavilo se da to nije bio nimalo lak zadatak pa su im se u izradi bora priključili učenici Lovro Žegrec, Ivan Sever i Luka Juriša te nastavnici Mario Varga i Igor Ciglar.

Kako bi nam ostale lijepe uspomene iz ovog božićnog vremena, pobrinuli su se nastavnica Tatjana Hunjak i učenici 1. A izradivši selfie okvir za fotografiranje.

Posljednje nastavne sate Hrvatskog jezika, učenici 2. b i 3. b razreda, uz podršku nastavnice Marte Hajster, probudili su pjesnike u sebi povezujući u novu pjesmu izabrane stihove iz različitih, popularnih i tradicionalnih, božićnih pjesama.

Na samom kraju provog polugodišta održana je i božićna priredba, točnije Božićni show Srednje škole Konjščina koji su osmislile nastavnice Jasmina Guteša i Marta Hajster, a u ulozi voditelja realizirali učenici 2. b razreda Jan Gorički, Ivan Krznar i Dorian Platužić. Bilo je tu svega, podcasta s ravnateljicom Milojkom Rataić, nadmetanja u kuhanju nastavnika Dalibora Smetiška i Marija Varge, nadmatanja u sviranju učenika 3. b razreda Luke Bokuna i nastavnice Magdalene Lešković, nagradnih igara, glazbe u izvedbi školskog benda koji čine učenici Borna Čižmek iz 2. v, Luka Bokun, Filip Mikulec i Filip Šćurić iz 3. b i Antonio Mačković iz 4. b razreda, mažoret plesa učenica 3. a razreda Ivone Hurčak, Karle Hrgetić i Lane Mrnjavac, ali i vijesti o aktualnostima u Srednjoj školi Konjščina.

Kao i u svakom prijenosu uživo, tijekom showa je došlo do simpatičnih (tehničkih) poteškoća, ali da su one samo pridonijele veseloj i opuštenoj predblagdanskoj atmosferi uvjerite se i sami klikom na poveznicu , a više fotografija naše cjelokupne božićne čarolije pogledajte u fotogaleriji.

objavio: Barbara Ivčec   datum: 21. 12. 2023.