I nakon ŠIZ-a, ŠIZ!

23. lipnja 2023. primili smo pismo Borisa Jokića koje ćemo ovdje u potpunosti objaviti.

Bilo je to prekrasno iskustvo i ŠIZ-ili smo s radošću. Pokazuje to i mali osvrt na ovogodišnji ŠIZ. Mi nećemo odustati, ŠIZ-it ćemo i iduće godine.

Sretno svim ŠIZ-ovcima ubuduće!

Drage sve i svi,

nadamo se da ste uspješno priveli kraju ovu nastavnu godinu. Za nas je ona bila obilježena suradnjom i brojnim trenucima koje smo zajednički proveli na različitim mjestima. Točno prije godinu dana znojili smo se u Prirodoslovnoj školi Vladimira Preloga, Srednjoj talijanskoj školi i kupali u Termama Jezerčica (Zagorje uvijek mora biti posebno smiley). Ne znamo za vas, ali tada smo se samo nadali da će taj naš ŠiZ uspjeti. Teško je uvesti nešto na sustavnoj razini u hrvatske škole jer postoje brojne prepreke i kruta struktura na svim razinama (u tom naumu često ni država niti različite agencije ne uspijevaju). Godinu dana nakon možemo reći da smo u velikoj mjeri uspjeli i to zahvaljujući vama i učenicima.

Upoznali ste nas kao vrlo raznoliku skupinu ljudi. Nekima od nas ovo je prvi veći projekt, a neki su (katastrofalno neuspješno smiley) pokušali promijeniti cijelo obrazovanje. Bez obzira na iskustvo, predstavljanje vaših učenika u Zagrebu, Krapini i Rijeci za nas je bio poseban doživljaj u kojem smo potvrdili vjeru u ljude u školama i mlade u ovoj zemlji. Vaš su rad i učenici procijenili iznimnim i gotovo svi bi preporučili drugima da upišu ŠiZ, a mnogi bi ponovo s vama u avanturu. Premda ćemo vam cijelu evaluaciju poslati naknadno, prilažemo neke podatke vezane uz učeničku procjenu ŠiZ-a.

Kao što znate, zajednički idemo dalje. U sljedećoj školskoj godini lokalne će vlasti barem u istoj mjeri podupirati ŠiZ. Slijedom dogovora, od jeseni ŠiZ se nudi i maturantima. Gradski uredi su poslali školama upit za iskazom potreba za edukacijom dodatnih nastavnika ŠiZ-a. Mi ćemo vas također intenzivno pratiti i sljedeće školske godine (nismo ni na koji način plaćeni za to, ali glupo je prekinuti 'kvalitetne romantične veze' koje su zasnovane na povjerenju i integritetu smiley). Planiramo se vidjeti i na Cresu da probamo taj 'skromni putni' gin-tonic.

Sve svemu ludo lijepa priča u vremenima u kojima su takve rijetke.

Na kraju još jednom veliko hvala i nadamo se da niste zažalili kada ste se odlučili krenuti u sve ovo. Mi sigurno nismo!

All the love & ŠiZ on,

Boris, Jana, Nebojša, Zrinka, Dražen, Helena, Karin, Nikola, Laura, Bojana, Zoran, Iva i Marko

Boris Jokić, PhD

Institute for Social Research

objavio: Milojka Rataić   datum: 26. 6. 2023.